Історичний ліхтар Браницьких…

15 грудня 1908 року Володимиром Івановичем Малєвським, присяжним повіреним Марії Євстафіївни Браницької, до «Кіевскаго Губернскаго Правленія по Строітельному Отделенію подано прошеніє на устройство електрического осветленія в домах гр. Браницкой на даче Александрія».

Саме тоді було запроєктовано перше електричне освітлення алей палацового комплексу, що розташовувався в нашому дендропарку “Олександрія”. Згідно з проєктом було встановлено шість великих ліхтарних стовпів. Два з них було видно з Малої галявини: один – на захід від Першого павільйона, інший – на схід від Четвертого (на фото представлено саме стовп біля Четвертого павільйону). Це були високі, заввишки 6,5 метрів, металеві стовпи, на верхньому завитку яких висів масивний круглий дуговий ліхтар (джерелом світла є електрична дуга).

Тому не дивно, що для того, щоб втримати цю вертикальну опору і все що на ній було змонтовано, використовувались важкі чавуні основи – бази ліхтарів.

Бази мали фігурну архітектурну форму, на їхньому стовбурі зображені чотири маскарони – скульптурні прикраси у формі голови людини чи фантастичної істоти.

Відпочатку функцією маскаронів було відлякування злих духів від будинків, на яких вони були зображені. В наш час маскарони– це в більшості декоративні елементи. Самим популярним в світі серед них є голова лева.

Чому ж на цих базах була розмішена істота подібна до людини та з якою метою? Можливо тому що образ, який ми бачимо на базі ліхтаря, було обрано для виконання обох функцій.

Слушно припустити, що на базі зображено Перуна(з язичницької міфології) або ж Зевса (з давньогрецької міфології). В обох міфологіях вищеназвані боги– це володарі неба, повелителі грому і блискавки. Підтвердженням такого припущення є зображеннях блискавок в нижній частині маскарона. Саме образи богів часто використовувались в архітектурних стилях різних епох, як декоративні елементи.

Тому одна з функцій – звичайно декоративна, яка підкреслює стиль класицизму, в якому була створена вся палацова частина Олександрії.

Друга функція – застережлива. Символи блискавок, які ненав’язливо з будь-якої сторони стовпа кидалися в очі, попереджали, що даний об’єкт може бути небезпечним у випадку необережного користування.

Нажаль, під час радянської індустріалізації,більшість цих баз було переплавлено. З усіх шести ліхтарів на сьогоднішній день залишилось лише дві бази. Одну з яких, Ви і бачите перед собою.